Nasz patron

Przedszkole Nr 3 w Staszowie od 2005 roku nosi zaszczytne imię wielkiego Polaka, niezłomnego patrioty, światowego autorytetu

Papieża Jana Pawła II.

Dnia 19 października 2005 roku za zgodą Biskupa Sandomierskiego prof. Andrzeja Dzięgi i uchwałą Rady Miasta i Gminy w Staszowie, placówka nasza otrzymała zaszczytne imię Papieża Jana Pawła II. Odsłonięta w tym dniu tablica pamiątkowa i płaskorzeźba z dzieckiem jest najcenniejszą wizytówką przedszkola.

W roku nastepnym tj. 2006 dla naszego patrona stworzona została mała galeria przedszkolna, w której znalazły się wspaniałe prace artystów naszego regionu detykowane w hołdzie Janowi Pawłowi II. Są w niej przepiękne obrazy z wizerunkiem papieża, anioły, wyrzeźbione kapliczki, pisane ikony, malowane pejzaże, kwiaty, kościoły, figurki i medale z postacią patrona.

Szczycimy się również, udzielonym błogosławieństwem od papieża Benedykta XVI, które osobiście do przedszkola przywiózł zaprzyjaźniony zakonnik z Watykanu.

Trwałym znakiem naszego związku z patronem jest zasadzony w 2006 roku na placu przedszkola dąb nazwany przez dzieci „Janem Pawłem II” – symbolizujący Jego potęgę i długotrwałość. Starannie pielęgnowany przez dzieci, przypomina wszystkim o wielkiej nieprzemijającej miłości i pamięci o kimś niezwykłym.

W roku 2007 zostało odsłonięte popiersie z wizerunkiem Jana Pawła II.

Również nasza praca wychowawcza jest skoncentrowana wokół postaci patrona. Wychowankowie nasi zawsze uczestniczą we mszach rocznicowych: pamiętają o urodzinach, wyborze na Stolicę Piotrową, cudownym ocaleniu i śmierci Jana Pawła II. Oprawą tych mszy jest asysta przedszkolnej „gwardii szwajcarskiej”.

16 października jest dla naszej placówki najważniejszym świętem – Dniem Patrona, które z roku na rok przybiera szeroki rozmach w propagowaniu nauki życia wielkiego Polaka.

W roku 2011 z inicjatywy ks.prałata Henryka Kozakiewicza zostaje powołane Stowarzyszenie Przyjaciół Szkół i Przedszkoli im. Jana Pawła II Ziemi Staszowskiej w którym to nasze przedszkole bierze czynny udział. Kilka miesięcy później przystąpiliśmy do Projektu Edukacyjnego " Żywe Pomniki Beatyfikacji Jana Pawła II". Na pamiątkę naszego patrona razem z wychowankami zasadziliśmy w ogrodzie przedszkolnym "jodłę papieską".

23 maja 2012 r. ku czci naszego patrona został odsłonięty obelisk, a także odprawiono mszę świętą za nasze przedszkole.

10-02-2023, Katarzyna Niziałek