"CZTERY PORY ROKU W LESIE" - JESIEŃ

W ramach realizowanego programu edukacyjnego ,,Cztery pory roku w lesie" w dniu 19.10.2018 ,,Krasnoludki" uczestniczyły w wycieczce autokarowej do lasu obok ,,Pustelni Złotego lasu " w Rytwianach. Wyruszyliśmy o godzinie 9.00. Na miejscu przywitała nas Pani leśnik Anna Kamińska, która wraz z wychowawcami przekazała zasady obowiązujące podczas pobytu w lesie. Spotkanie z panią Anią stało się znakomita okazją do poznania pracy leśników oraz zrozumienia konieczności noszenia przez nich odpowiedniego stroju terenowego.

Po krótkiej pogawędce grupa wyruszyła na ścieżkę edukacyjną wsłuchując się uważnie w słowa pani przewodnik, która opowiadała o bogactwach lasu oraz o tym jak ważna jest rola człowieka w jego ochronie.
Dzieci miały możliwość zaobserwowania zmian zachodzących jesienią w lesie. Spacer po jesiennym dywanie sprawił ,,Krasnoludkom" radość a zabawy terenowe zaspokoiły aktywność ruchową. Przygotowane przez wychowawców pomoce dydaktyczne tj: lupy, lornetki, przyczyniły się do aktywnego zdobywania przez dzieci wiedzy na temat środowiska leśnego .Wychowankowie obserwowali z bliska korę drzew, liście, poszukiwali owadów, ptaków. Naturalny materiał przyrodniczy: szyszki, żołędzie, liście, patyki stały się inspiracją do tworzenia prac przestrzennych. Po wspólnych zabawach nadszedł czas na odpoczynek. Wśród leśnej natury przedszkolaki spożywały przygotowane przez rodziców przekąski, pamiętając o tym, iż w lesie nie wolno śmiecić.
Na zakończenie wycieczki: mali i duzi postanowili pożegnać się z lasem mocno przytulając drzewa. Następnie z koszykami leśnych skarbów udaliśmy się do autokarów.
Oczywiście wszyscy pamiętali by podziękować Pani leśnik za miłe spotkanie i przekazane wiadomości przyrodnicze.

23-10-2018, Katarzyna Niziałek